Tire
Tire Tanıtım
Tire Tarihi
Coğrafi Yapı
Ekonomisi
Ekonomik Özellikleri
Yatırım Olanakları
Tire ile İlgili Yayınlar
Kültürel Gelenekler
Tarihi Mekanlar
El Sanatları
Yöresel Müzikler
Multimedia
Sanal Tur
Fotoğraflar
Videolar
Tarihi Mekanlar / Tahtakale Çarşısı

Sicil kayıtlarına göre, Tire Kent Çarşısı, Bizans Döneminde Bedesten Semti'dir. Reifchtal, Bedesteni 8 veya 9. yüzyıl yapısı olarak nitelendirir.

Fetihle birlikte Aydınoğulları’nın da, bu çarşıyı merkez olarak ele aldıkları anlaşılıyor. Kısacası, Bedesten çevresi 14. yüzyılda “Çarşı” konumu özelliğini taşırken, Beylik Devri Çarşısı, “Yukarı Çarşı”dır ki, burası kentin Türkler öncesi çarşısıdır. Bizans Bedesten’inin çevresinden kuzeye doğru oluşan bu çarşı ve pazar yeri, Osmanlı’larca da kullanılmıştır.

Sekiz kubbeli Bedesten, dört yöne açılan kapıları ile, kentin yüzyıllar boyu, ana çarşısı olmuştur ki, iç dükkânları, Rum Bezazların Ticarethaneleri olarak çalışmıştır. Bedesten'in toplam 28 dükkânı bulunmaktadır.

Bedesten çevresindeki oluşum, Beylikler Dönemi’nden itibaren, kuzeye sarkar. İlginçtir ki, Uzun Çarşı'nın doğu ve batısını oluşturan caddeler de mükemmel plân ölçülerine sahiptir.

İlk Osmanlı çarşı plânı, Halil Yahşi Bey tarafından uygulamaya konulmuş olup, 600 yıldır çalışmakta olan Tahtakale Çarşısıdır.

Tire toprakları, Müslüman Türklerce fethedilince, bu milletin ruh derinliği ve sanat zenginliğiyle tanışan kent, yeniden canlandı, güzelleşti, bu aşk ile Türk Dünyasının diğer kentlerinden, çok daha fazla ışıldadı.

Kaynak : Munis Armağan


[  Bu Sayfayı Yazdır | Facebook'da Paylaş | Hit: 3274 ]
Turizm
Nasıl Gidilir
Ne Yenir
Konaklama
Lokanta ve Restaurantlar
Tur Programlarımız
Bağlantılar
Tire Belediyesi
Gülcüoğlu Konakları
Tire Belediye Bülteni
Tire Bld. Şehir Sineması
Derekahve Kafeterya
Tire Belediyespor
Ziyaretçi İstatistiği
Tire Belediye Bülteni - e-Bülten
Online : 1
Bugün : 108
Toplam : 462410
IP : 3.80.85.76
Tire Belediyesi Turizm Birimi © 2013 coding and design by : Nihat Can