Tire
Tire Tanıtım
Tire Tarihi
Coğrafi Yapı
Ekonomisi
Ekonomik Özellikleri
Yatırım Olanakları
Tire ile İlgili Yayınlar
Kültürel Gelenekler
Tarihi Mekanlar
El Sanatları
Yöresel Müzikler
Multimedia
Sanal Tur
Fotoğraflar
Videolar
Tarihi Mekanlar / Tahtakale Hamamı

Tahtakale Hamamı, Sultan II.Murat’ın ünlü emirlerinden Abdullah oğlu Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan Yeşil İmaret Zaviyesi’nin vakfıdır.

Hamama giriş doğu yönündendir. Giriş bölümünde diğer klasik dönem hamamlarında olduğu gibi bir avlu kurutma hücresi vardır. Erkekler soyunma yeri (Camegan) 9,30 m. çaplı derin bir kubbe ile örtülüdür. Cephesel simetrik nişler diğer Tire hamamlarında bulunmayan bir uygulamadır.

Hamamın doğu bitişiğinde ve 10,40 m. x 3,00 m. ölçülerinde birbirlerine paralel 2 beşik tonozlu sıcak el uygulama Halil Yahşi Bey’in gerek Yeşil İmaret Zaviyesi’nde gerek Tahtakale Hamamında gerek merkez çarşı planında oldukça önemli mimarlar kullandığını göstermektedir. Sietri kavramının bu denli güzel ve yerinde kullanıldığı pek az mimari eser olsa gerektir.

Özetle Tahtakale Hamamı, taşıdığı özellikler nedeniyle Tire’nin en seçkin hamamlarının başında yer almaktadır. Plan anlayışı, tuğla zenginliği ve estetik özellikleriyle Tahtakale Hamamı yalnız Tire’nin değil, Türkiye hamamları içinde de daima gözde olma özelliğini koruyacaktır.

Tahtakale Hamamı, Tire Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilmekte olup çalışmalar 2007 yılında tamamlanacaktır.

Kaynak: A. Munis Armağan[  Bu Sayfayı Yazdır | Facebook'da Paylaş | Hit: 3507 ]
Turizm
Nasıl Gidilir
Ne Yenir
Konaklama
Lokanta ve Restaurantlar
Tur Programlarımız
Bağlantılar
Tire Belediyesi
Gülcüoğlu Konakları
Tire Belediye Bülteni
Tire Bld. Şehir Sineması
Derekahve Kafeterya
Tire Belediyespor
Ziyaretçi İstatistiği
Tire Belediye Bülteni - e-Bülten
Online : 1
Bugün : 120
Toplam : 462422
IP : 3.80.85.76
Tire Belediyesi Turizm Birimi © 2013 coding and design by : Nihat Can