Tire
Tire Tanıtım
Tire Tarihi
Coğrafi Yapı
Ekonomisi
Ekonomik Özellikleri
Yatırım Olanakları
Tire ile İlgili Yayınlar
Kültürel Gelenekler
Tarihi Mekanlar
El Sanatları
Yöresel Müzikler
Multimedia
Sanal Tur
Fotoğraflar
Videolar
Tarihi Mekanlar / Karakadı Mecdettin Cami

Karakadı Cami'nin bânisi, Karakadı Mecdettin'dir. İpekçiler Mahallesi’nde bulunan camii, halk arasında Kocabıyık Camii olarak da anılır. Ayrıca, Sultan II. Beyazıt' ın kızı Sofu Sultan lâkabıyla maruf, Fatma Sultan Medresesine, Tire ve Fota' da, yani bugünkü adıyla Gökçen Beldesi’nde vakfiyesi vardır.

Tire Camileri içinde, Külliye plânını orijinal olarak koruyan tek yapılar topluluğudur. Camisi, medresesi, kütüphanesi, hanı ve hamamı ayaktadır. Terziler Hamamı bitişiğindeki hanı dışında, diğer külliye üniteleri, kendi adıyla anılan Karakadı Semti’nde yer alır. İki Kapılı adlı bu Hanın, kuzey ve doğu dış cepheleri ayaktadır. 19.yüzyılda üstte 30, altta 16 odası bulunurken, diğer üniteleri yıkılmış olup, güney kapısının sadece kemeri ayaktadır.

16 odası bulunurken, diğer üniteleri yıkılmış olup, güney kapısının sadece kemeri ayaktadır.
Cami avlusuna, mermer söveli bir kapıdan girilir. Avlunun kuzey, batı ve doğusunu çevreleyen revakların ardında medrese odaları bulunur. Avlu ortasında ise bir şadırvan yer alır.
Avludan bir merdivenle son cemaât yeri' ne çıkılır. Harem, Tire Camileri içinde, altıgen şemalı tek örnektir.

Minare ise, benzersiz bir örnek teşkil eder. Yarım daire kesitli tuğlalar, üst üste dizilip, aralarında yivler oluşturacak şekilde biçimlendirilerek, farklı bir güzelliğe sokulmuştur. Kûfi yazılı tabletler, güzel bir kompozisyon ortaya koymaktadır.

Caminin güney bahçesindeki kütüphane iki katlı olup, Bursa Kemerlidir.

Halk söylencesine göre, Ankara Savaşı’ndan sonra kışı Tire'de geçiren Timur'un, Karakadı semtinde konakladığı, Cuma namazını bu camide kıldığı, hamamında yıkanıp, banyo yaptığı söylenir.

Ankara Savaşı’ndan sonra kışı Tire'de geçiren Timur'un, Karakadı semtinde konakladığı, Cuma namazını bu camide kıldığı, hamamında yıkanıp, banyo yaptığı söylenir.

Karakadı Kütüphanesi, aynı ismi taşıyan caminin güneydoğusunda yerden bir metre yükseklikte bir bahçede yer alır. Kütüphane iki katlıdır. Alt katı türbe olan bu yapının, üst katı Kütüphane binasıdır. Alt kattaki türbeye, doğu yönündeki bir merdivenle inilir. Beşgen bir plâna sahip olan kütüphanenin taş ve tuğla işçiliği, pitoresk bir güzellik sergiler.

Kaynak: A Munis Armağan


[  Bu Sayfayı Yazdır | Facebook'da Paylaş | Hit: 3082 ]
Turizm
Nasıl Gidilir
Ne Yenir
Konaklama
Lokanta ve Restaurantlar
Tur Programlarımız
Bağlantılar
Tire Belediyesi
Gülcüoğlu Konakları
Tire Belediye Bülteni
Tire Bld. Şehir Sineması
Derekahve Kafeterya
Tire Belediyespor
Ziyaretçi İstatistiği
Tire Belediye Bülteni - e-Bülten
Online : 2
Bugün : 125
Toplam : 462427
IP : 3.80.85.76
Tire Belediyesi Turizm Birimi © 2013 coding and design by : Nihat Can