Tire
Tire Tanıtım
Tire Tarihi
Coğrafi Yapı
Ekonomisi
Ekonomik Özellikleri
Yatırım Olanakları
Tire ile İlgili Yayınlar
Kültürel Gelenekler
Tarihi Mekanlar
El Sanatları
Yöresel Müzikler
Multimedia
Sanal Tur
Fotoğraflar
Videolar
Tarihi Mekanlar / Kayıstiros Kaya Mezarları
Tire’nin girişindeki Maltepe mevkiinde bulunan Laletepe’de yer alan kaya mezarların Irmak Tanrısı Kayıstiros’a ait olduğu sanılmaktadır. Roma dönemine denk gelen 3 bin yıllık bir geçmişe sahip olan kaya mezarlar, ünlü coğrafyacı Strabon’un M.Ö. 50’li yıllarda yaptığı gezilere ait notlarına göre Küçük Menderes bölgesinde yaşayan Irmak Tanrısı Kayıstiros’a ya da önceleri bölgeye daha sonra da Ege ve Asya kıtasına adını veren Aisa’ya ait olabileceği düşünülmektedir.

Tümülüs şeklindeki tepenin batıya bakan kısmında yer alan iki mezar arasında, 10 metrelik bir mesafe bulunuyor. Dışarıdan bakıldığında girişleri incir ağacı ve dikenlerle kaplı olan mezarların biri diğerine oranla daha büyük. Büyük mezarın girişi kısmı için 6 metrelik bir kaya düzgün bir şekilde kesilmiş. Büyük mezarın yanında ikinci bir küçük bir mezar odası daha bulunuyor. Küçük mezar odasında iki platform, büyük mezar odasında üç cenaze platformu bulunuyor. Diğer mezarda ise cenazeler için iki platform yer alıyor.

Görünen şekliyle mezarlar, çok tanrılı döneme ait. Tek tanrılı dinler döneminde de Bizanslılar tarafından soyulmuş olma olasılığı çok yüksek. Tarihin bir dönemine ışık tutacak olan bu mezarlarda ciddi bir arkeolojik inceleme yapılması gerekiyor. Tepenin güney kısmında bulunan ve bugün sadece kolonlarının bulunduğu Rum Agias Gianis (Aya Yani) Şapel'i bölgenin önemini farklı bir biçimde ortaya koymaktadır.

Kaynak: Munis Armağan


[  Bu Sayfayı Yazdır | Facebook'da Paylaş | Hit: 3136 ]
Turizm
Nasıl Gidilir
Ne Yenir
Konaklama
Lokanta ve Restaurantlar
Tur Programlarımız
Bağlantılar
Tire Belediyesi
Gülcüoğlu Konakları
Tire Belediye Bülteni
Tire Bld. Şehir Sineması
Derekahve Kafeterya
Tire Belediyespor
Ziyaretçi İstatistiği
Tire Belediye Bülteni - e-Bülten
Online : 1
Bugün : 107
Toplam : 462409
IP : 3.80.85.76
Tire Belediyesi Turizm Birimi © 2013 coding and design by : Nihat Can