Tire
Tire Tanıtım
Tire Tarihi
Coğrafi Yapı
Ekonomisi
Ekonomik Özellikleri
Yatırım Olanakları
Tire ile İlgili Yayınlar
Kültürel Gelenekler
Tarihi Mekanlar
El Sanatları
Yöresel Müzikler
Multimedia
Sanal Tur
Fotoğraflar
Videolar
Tarihi Mekanlar / Gülcüoğlu Konakları
Tire Gülcüoğlu Konakları, 1914 yılında yaşanan büyük yangından sonra tamamen yok olmuştur. Günümüze ulaşan binalar yaklaşık 1927 yılında, Gülcüoğlu ailesinin fertlerinden olan Hacı Mehmet Gülcüoğlu, Halim Gülcüoğlu ve Tevfik Gülcüoğlu tarafından bir Bulgar mimara yaptırılmıştır.

Mimari olarak Osmanlı’nın son dönem binalarında sık kullanılan Neo Klasik tarzın batı karşılığı Barok Rokoko tarzına uygun imar edilmiştir.

Yan yana üç konaktan oluşan binalar; iki dönem belediye başkanlığı yapan Gülcüoğlu Abdülhalim Efendi ve ailesince 1990'lı yıllara kadar ikametgah olarak kullanılmıştır. Gülcü konakları, daha sonra Gülcüoğlu ailesi tarafından Tire Belediyesi’ne turizme hizmet amacıyla kullanılması için belli bir süre tahsis edilmiştir.

Bilindiği üzere 3 binadan oluşan   konak, 2000 yılında Tire Belediyesine devredilmiştir. 1.ci konağın restorasyonu 2000 - 2004 yılları arasında bitirilmiş, 2. Konak için 2006 yılında çalışmalara başlanmış 2007 yılında restorasyon tamamlanarak ve Butik Otel hizmete açılmıştır.

Açıldığı günden bu güne hem Tirelileri hem de dışarıdan ilçemize gelen misafirleri ağırlayan Gülcüoğlu Butik Otelde toplam 10 oda, 13 yatak bulunuyor. Odalarda; TV, klima, mini bar, kablosuz internet, telefon Banyo, Lavabo ve sıcak su hizmetleri müşterilere sunulmakta, oda + kahvaltı olarak hizmet verilmektedir Şimdiye kadar pek çok önemli misafiri de ağırlamıştır..

Tire dışından gelecek misafirlerimiz isterlerse www.gulcuoglukonaklari.com adresinden online olarak rezervasyon yaptırabilirler.

Çok yakın zamanda 3 ncü Konak için restorasyon çalışmalarına da başlanacağını ifade eden Tire Belediye Başkanı ‘Bu sayede Tire’ye gelen misafirlerimize daha kapsamlı hizmet  vereceğiz’ dedi.


[  Bu Sayfayı Yazdır | Facebook'da Paylaş | Hit: 6249 ]
Turizm
Nasıl Gidilir
Ne Yenir
Konaklama
Lokanta ve Restaurantlar
Tur Programlarımız
Bağlantılar
Tire Belediyesi
Gülcüoğlu Konakları
Tire Belediye Bülteni
Tire Bld. Şehir Sineması
Derekahve Kafeterya
Tire Belediyespor
Ziyaretçi İstatistiği
Tire Belediye Bülteni - e-Bülten
Online : 2
Bugün : 136
Toplam : 462438
IP : 3.80.85.76
Tire Belediyesi Turizm Birimi © 2013 coding and design by : Nihat Can